EN İYİ SU ARITMA CİHAZI HANGİSİ?, EN ÇOK TERCİH EDİLEN SU ARITMA CİHAZLARI HANGİLERİ, SU ARITMA CİHAZI NASIL SEÇİLİR?, SU ARITMA CİHAZI ALMAK, SU ARITMA CiHAZLARI HAKKINDA YORUMLAR

Su Arıtma Cihazları Yorumlar 0 24 Şubat 2018

Su arıtma filtreleri düşük bir maliyetle de size içme suyu sağlayabilir. Hatta musluk ucuna takılan her yerde bulabileceğiniz basit bir sünger filtrenin bile şebeke kullanım suyunu bir miktar temizlemede faydası olabilir. 1-2 ay sonra sünger filtrenin renginin kahverengiye döndüğünü görebilirsiniz.

Dünyada kullanılan bazı su arıtma teknikleri : Karbon filtreleri, kömürlü filtreler, seramik su filtreleri, reverse osmosis yöntemli cihazlar (ters osmoz), ultra viole radyasyon sistemleri, atmosferik su jeneratörleri, manyetik kireç çözücü sistemler, enerjik su arıtma, ileri infra red sistemleri, katalitik dönüşüm su filtreleri, su iyonizerleri ve alkali su filtreleri.

Çok fazla teknik detaya girmeden hem işinize yarayacak hem de kolayca bulabileceğiniz en çok kullanılan su arıtma cihazlarını genel olarak şöyle bir gözden geçirelim:

MUSLUK UCU ARITMA CİHAZLARI

Bu filtrelerin göze çarpan yanları çok pratik ve hesaplı olmalarıdır. Basitçe musluğunuzun ucuna takarsınız ve suyun akışıyla otomatik olarak şehir suyunu filtre eder. Kullanım yoğunluğunuza göre ve üretici firmanın önerdiği periodlarda filtrenizi pratik olarak değiştirirsiniz.

Bu tip musluk ucu arıtma cihazlarında çift filtre kullananları tercih edebilirsiniz. Biri aktif karbon filtre diğeri de reçineli filtre olabilir. Şebeke suyunuzdaki olası istenmeyen koku ve tatları arındırarak suyun tadını düzeltir, ağır metallere karşı koruma sağlar. Sizin için pratik ve ucuz bir çözüm olabilir.

TÜM EV İÇİN SU ARITMA CİHAZI

Bu cihazlar su saatinin yanına taktırarak bütün eve temiz su sağlamak için kullanılır. Temiz içme suyunun yanında çamaşır ve bulaşık makinanız gibi aletlerinizin de kireçsiz, temiz su ile çalışmasını sağlayarak makinalarınızın da ağır metallerden zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Eğer sadece içme suyu ihtiyacınız için kullanacaksanız aynı filtreleri kullanan taşınabilir tezgâhaltı cihazları da bulabilirsiniz.

Suyunuzun kirliliğine göre 1 veya 3 adet yan yana filtreye kadar istediğiniz filtreyi kendiniz takabilirsiniz. Yani, değiştirilebilir tek filtrelik bir cihaz ya da 3 farklı cins filtre takılabilen bir cihaz alabilirsiniz. Şehir şebeke suyunuzun kirliliğine göre uygun filtreler seçip kendiniz takabilirsiniz. (Yıkanabilir filtre, iplik filtre, aktif karbon filtre, reçineli filtre, kömür filtre v.b.) Bu filtreleri artık birçok firma satıyor. Takacağınız filtreye göre bu tür cihazlar parazitleri, ağır metalleri (civa, kurşun, arsenik v.b.) ve organik atıkların birçoğunu temizleyebilir. Ayrıca musluk ucu cihazlarına göre arıtmada çok daha etkilidirler.

REVERSE OSMOSIS ARITMA YÖNTEMLİ SU ARITMA CİHAZLARI

Denizaltılar için geliştirilmiş bu yöntem (Ters ozmos (reverse osmosis)) biraz yavaş işlese de artık evlerde de kullanılıyor ve oldukça iyi filtreleme yapıyor. Birçok firma bu cihazları değişik modellerde satıyor. Suyu %99.9 oranında temizleyerek size kusursuza yakın bir içme suyu sağlayabilir.

Arsenik, sülfat, bakır, kurşun, sodyum, klor, bakteriler, virüsler ve diğer kirleticilerden suyunuzu arındırır. Pahalı bir sistem olmasının yanı sıra özellikle çocuklu ailelerde evinde sürekli saf su isteyenler için idealdir.

Bu cihazların da üretici firmanın önerdiği kullanım yoğunluğuna göre filtrelerinin değiştirilmesi gerekir.

Bu sistemler arıtımdan sonra bir miktar atık su çıkarabilir. Arıtım esnasında suyun kalsiyum, mağnezyum v.b. gibi faydalı minerallerinin bir kısmı yok olsa da yine de dünya da en çok tutulan ve işini en iyi yapan su arıtma sistemidir.

TAVSİYELER

• Cihazınızı bir kere kullanmaya başladıktan sonra dikkat etmeniz gereken filtrelerinin kullanım süresidir. Üretici veya dağıtıcı firmanın tavsiyesine göre filtrelerinizi düzenli değiştirin.

• Profesyonel bir su arıtma sistemi aldıysanız filtre hariç başka bir bakım gerekip gerekmediğini sorun.

• Cihazı satın almadan önce filtrelerini kolayca bulabileceğinizden emin olun ve filtre fiyatlarını gözden geçirin.

0 Yorumlar

Bir cevap yazın