su arıtma cihazları hakkında

Su Arıtma Cihazları Yorumlar 0 22 Şubat 2018

Su arıtma cihazları genellikle fabrikalardan 5 aşamalı pompalı veya 5 aşamalı pompasız olarak üretilmektedir.Fabrika çıkışları bu şekildedir. Pompalı su arıtma cihazının arıtma kalitesi ile hiç bir şekilde alakası yoktur. Sadece su basıncının düşük olduğu bölgelerde özellikle köy ve doğu bölgelerinde pompa devreye girerek cihazın daha rahat çalışması için ve cihaza ait filtrelerin düzenli olarak çalışabilmesi için suyun basıncını 4 bar düzeyine sabitleyerek cihazın rahat çalışmasını sağlamaktadır.

Eğer su basıncınız normal ise mutlaka pompasız bir su arıtma cihazı almanızı tavsiye ederim. Ama basıncınız çok yükseliyorsa veya çok düşüyorsa mutlaka pompalı almanızı tavsiye ederim.

Bir su arıtma cihazında mutlaka 5 filtre olması gerekmektedir. Bunlar ise 1 mikron sediment filtre,block karbon filtre,gac karbon filtre,membran filtre ve son olarak tatlandırıcı filtre bulunmaktadır. Bunların görevlerini sıralamak gerekirse;

  • 1 Mikron Sediment Filtre:

1 mikron sediment filtre suyun içerisinde bulunan katı metalleri,tortu,pası alması için kullanılan kısacası katı metalleri tutması amacıyla kullanılmaktadır.

  • Block Karbon Filtre:

Block karbon filtre ise suyun içerisinde bulunan kireci alması amacıyla kullanılan bir filtredir.

  • Gac Karbon Filtre:

Gac karbon filtre ise suyun içerisinde bulunan özellikle belediyenin suya katmış olduğu kloru alması amacıyla kullanılmaktadır.

  • Membran Filtre:

Cihazın beynidir diyebilir. En önemli filtresidir.Asıl arıtmayı yapan bu filtredir.Olmazsa olmazdır. Reverse osmosis yöntemini kullanılır.Suyun içerisinde bulunan ne var ne yok arıtır.Tüm zararlı bakterileri yok eder.

  • Post Karbon (Tatlandırıcı) Filtre:

Tatlandırıcı filtrenin içerisinde hindistan cevizi kabuğunun parçaları vardır ve suya tat vermek amacıyla kullanılır.

Yukarıda kullanılan filtrasyon üniteleri her cihazda bulunmaktadır. Burada önemli olan en kaliteli su arıtma filtreleri nasıl anlarız. Bunlar her cihazda olur dediğimiz gibi ama kalitelisini nasıl anlarız.

1 mikron sediment filtre genellikle beyaz,tam beyaz olacak şekilde ve biraz kalın olanını seçmenizde fayda var.

Block karbon filtre ise coconat bazlı block olanı seçmenizde fayda var. Kömür bazlı block karbon bir alt sınıf olmaktadır.

Gac karbon filtrede ise doluluk oranına bakmanız gerekmektedir. Salladığınız zaman çok fazla ses gelmesin ağzına kadar dolu olanı seçin.

Membran filtre asıl filtre olan cihazın beyni olan filtrede ise mutlaka Lifetech puretech comtech vontron  Membran kullanın. Bazıları Filmtech  desede siz almayın. Sebebi ise ben fabrika ile iletişime geçtim. Bana şu şekilde açıklama yaptılar. Vontron membranda Filmtechmembranda aynı fabrikada üretiliyor. Vontron olan evsel cihazlar için Filmtech olan ise Endüstriyel için kullanılmaktadır. Suyu saflaştırmak için kullanılmaktadır.

Son post karbon filtrede ise çok fazla bir şey fark etmiyor.İstediğinizi alabilirsiniz.Bunda herhangi bir hilebazlık vs olmuyor.

Gelelim şimdi asıl konuya.En iyi su arıtma cihazı tavsiyesi hakkında bilgi verdik.Şimdi gelelim nasıl bir cihaz seçeceğiz.En iyi su arıtma cihazı nasıl seçilir ?

ilk olarak şunu belirtmek isteriz filtre kalitesi çok iyi olmalıdır.Yukarıda bundan bahsettik.Cihazın tank kalitesi ve cihazın plastik kalitesi çok iyi olmalıdır. Araştırmalarım sonucunda Tayvan malı olan PAE marka tank birinci sınıf olarak bilinmektedir. Ve ömrü ise en az 7 yıl olarak görülmektedir.Cihaza ait tankı seçerken dediğimiz gibi PAE  marka tank olacak.Cihazın plastik yapısı ise mutlaka 5.sınıf olacak.5sınıfı sakın ola kötülemeyin 5 sınıf plastik en iyi plastik sınıfındadır ve yosunlaşma vs yapmaz.

Tank seçiminde şunu da belirtmek isterim ki mutlaka çelik tank kullanın.Zaten PAE  marka tankın plastik vs tankı yoktur ama yinede sizler zaten damacanadan kurtulmak istediğiniz için mutlaka çelik tank almanız gerekmektedir.

Evet şimdi gelelim gelişen teknoloji ile gelen yeni filtreler nelerdir ve özellikleri nelerdir ?

Şimdi belirteceğim bu filtreler isteğe göre takılmaktadır. Siz istediğiniz kadar filtre taktırabilirsiniz bu size kalmış bir durumdur.

  • 6.Aşama Sarı Mineral Filtre;

6 Aşama olan sarı mineral filtre veya mavi mineral filtre suyun içerisine ekstra olarak magnezyum ve kalsiyum vermesi amacıyla kullanılan bir filtredir. Dikkat edilmesi gereken ise doluluk oranıdır. Mutlaka filtreyi sallatın ve doluluk oranına bakınız.

  • 7.Aşama Alkali Veya Ph Filtre;

7 Aşama olarak kullanılan ph veya alkali filtresi.Suyun içerisine ph katması amacıyla kullanılır.Ph’lı suyun öneminı artık herkes çok iyi biliyor diye düşünüyorum.Bu filtreyi taktığınız zaman ph en az 8 olabilmektedir.Ve 9 ph bile çıkabilmektedir.Önemli olan içerisinde kaç adet ph topu olduğudur.Normalde 7 adettir ama bazı hilekarlar 6 tane koyabilmektedir.

  • 8.Aşama İnfrared Veya Detox Filtre;

8 Aşama olan infrared veya detox olarak tabir edilen filtredir. Genellikle yeni doğan bebekler için kullanılan ve cilt ve saç problemi olan kişiler için tavsiye edilen bir filtredir.Suyun içerisine ekstradan mineral katar.Bunda çok fazla sahtekarlık olmaz.İçerisinde 3 veya 4 tüp bulunur.İçi gözükür ve şeffafdır.

  • 9.Aşama 4lü Mineral Filtre;

9 Aşama ise 4lü mineral filtredir.Biraz önce saydığımız tüm filtrelerin birleşimidir.Ekstradan seramik bir filtre bulunur.Kesinlikle tavsiye ederim bu filtreyi.Mineralli su içmeniz açısından önemlidir.

0 Yorumlar

Bir cevap yazın